امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 25 October , 2021
امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰ - 19 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 1014
  پرینتخانه » بالا, خبر تحلیلی, ویژه تاریخ انتشار : 27 آگوست 2021 - 19:28 |

خطبه صریح و قاطع امام جمعه زابل درخصوص مشکلات سیستان/لزوم تشکیل کمیته ملی احیای هامون

نماز جمعه عبادی سیاسی جمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین عزیزی اقامه گردید.
خطبه صریح و قاطع امام جمعه زابل درخصوص مشکلات سیستان/لزوم تشکیل کمیته ملی احیای هامون

به گزارش تنگه احد حجت الاسلام والمسلمین عزیزی در بخشی از خطبه های خود با اشاره به ظرفیت بادهای سیستان نسبت به کندی روند بهره برداری از این بادها توسط توربین های بادی گلایه کرد و گفت:

در رابطه با مسئله طوفان های سیستان اولا به دلیل شرایط خاص اقلیمی این طوفان ها از قدیم الایام بوده و حالا هم هست و از این به بعد هم خواهد بود. طوفان هایی که می توانست یک درگاه بسیار خوبی برای ثروت اندوزی این منطقه باشد. درست است که الان ما خوشحال می شویم که توربین های بادی دارد در میل نادر یکی پس از دیگری نصب می شود و تولید برق می کند اما سال ۱۴۰۰ سالی است که این توربین ها شروع به کار کند؟ با گذشت چهل سال از انقلاب این توربین ها باید سی سال پیش نصب می شد؛ این هم یکی از مشکلات ما است، بادی که نعمت بسیار زیاد و بزرگ و مبارکی است می تواند برق کل کشور ما را فراهم کند بعد از ۴۲ سال تازه به یادمان افتاده است که در اینجا توربین نصب کنیم. باز خدا پدر و مادرشان را رحمت کند که حالا این کار را می کنند و سی سال آینده نیفتاد.

امام جمعه معزز زابل با تاکید بر اینکه قرار بود سالیان قبل پس از تحقیقات گروهی از کارشناسان ایتالیایی آب از بیرجند به سیستان بیاید و مارا از افغانستان بی نیاز کند؛ خواستار پاسخگویی درخصوص دلایل عدم تحقق این کار علمی و کارشناسی شد:

در بحث خشکسالی سیستان آنهایی که سن شان بالاست می دانند در پنجاه سال پیش سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ خشکسالی شدیدی در این منطقه اتفاق افتاد. بسیاری مهاجرت کردند. خشکسالی بسیار شدید بود. همان موقع یک شرکت ایتالیایی به نام ایتال کنسول می آید، می توانید تحقیق کنید. این شرکت طی سه سال تحقیق و مطالعه می کند از سال ۱۳۴۷ شروع به تحقیق می کند تا سال ۱۳۵۱ ادامه می یابد و یک طرح عملیاتی در سال ۱۳۵۱ به دولت آن زمان می دهد که برای همیشه خشکسالی سیستان تمام شود. طرح هم عملیاتی بوده است که در بعضی از مناطق خراسان جنوبی امروز سدهایی زده شود و بیش از دو میلیارد مترمکعب آب از برف و باران و نزولات آسمانی ذخیره شود و بخشی از این آب به دشت سیستان منتقل شود و نیازی هم به افغانستان نیست. جالب است که دولت آن زمان تصویب می کند و در بودجه ها دیده می شود و هیچ اتفاقی تا به امروز نیافتاده است.

عزیزی با انتقاد از تمامی مسئولین و نمایندگان سابق و فعلی درخصوص ادامه دار بودن گردوغبار و مشکلات ریزگرد گفت:

طوفان در اینجا یک امر طبیعی است و یک نعمت خداداد است و این باد اگر نباشد واقعا گرمای اینجا تحملش سخت است اما وقتی توام می شود با خشکسالی توام می شود با کمبود آب، موجب خسارت هایی می شود که بعضی از اینها را ما حالا حالاها نمی توانیم جبران کنیم. مثل فرسایش خاک ، این باد که می آید لایه های نرم خاک را از روی زمین بلند می کند و جابجا می کند همین جابجابی لایه های نرم خاک در کشاورزی اثر منفی دارد. در اقتصاد مردم اثر منفی دارد. اقتصاد را که در این منطقه به آب و خاک مبتنی است را نابود می کند. مهاجرت را تشدید می کند و از طرفی بیماری های تنفسی در اینجا زیاد می شود و بحران ایجاد می شود.همه مسئولان و نمایندگان سابق و کنونی پاسخ دهند؛ حال بحث اینجاست و سوال مطرح است که آیا این خشکسالی دیروز پیدا شده است؟ این طوفان گرد و خاک یک هفته است که آمده است؟ یک یا دوسال است که آمده است؟ یا نه خیلی وقت است که هست؟ یک سوال جدی وجود دارد که باید سوال کرد و از همه هم پرسید. از اول انقلاب از همه مسئولین این منطقه و این استان و از نمایندگان محترمی که سابق بودند و الان در مجلس هستند و همه کسانی که اینجا مسئولیت داشتند باید از همه پرسید که در طی این سالهای متمادی چه اقدام موثر، ملموس، محسوس و متنابهی برای علاج خشکسالی و گرد و خاک سیستان کردید؟ چند سال برای مطالعه علاج این قصه وقت لازم بوده است؟ چند سال برای حل این معضل لازم بوده است؟ یک سال ؟ دو سال؟ پنج سال؟ ده سال؟ چند سال شما لازم داشتید؟ و چرا اتفاقی نیفتاده است؟

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی ادامه داد:

آیا مجامع دانشگاهی ما کوتاهی کردند و تحقیق نکردند و مطالعه نکردند و مقاله علمی ارائه ندادند؟ کار سختی نیست در همین اینترنت یک جست و جوی ساده کنید. اقلا چندین مقاله پیدا می کنید برای راه های این مسئله که از دانشگاه ها تولید شده است. اشکال کار کجاست که همه ساله ما باید همه ساله روضه طوفان گرد و خاک بخوانیم و هیچ کس هم گریه نکند؟ بالاخره یک واقعیت تلخی است که وجود دارد. ریزگرد هم نیست. یکی از محققین بزرگ کویرشناسی که تازگی ها هم از دنیا رفته است و معروف است که پدر کویرشناسی ایران است می گوید که “اگر کسی از سیستان به اهواز برود در حالی که اهواز آلوده ترین روز خودش را می گذراند انگار به ییلاق رفته است.”

عزیزی با اشاره به اینکه همانطور که تاکنون افغانستان به ما آب نداده به بعد هم احتمال دارد که ندهد؛ گفت:

این همه گرد و خاک در ریه این مردم نسل بعد از نسل می رود آیا هیچ راه علاجی برای این نیست؟ چه زمانی قرار است که یک اتفاقی بیافتد و این مردم ببیند که این گرد و خاک کم شد؟ آمدیم و اصلا افغانستان آب نداد. آن‌ها تا به امروز خیلی هم صادقانه با ما رفتار نکردند و از این به بعد هم این انتظار را نداشته باشید. گرچه آقایان وظیفه دارند که دیپلماسی بسیار قوی به کار ببندند و محکم حرف بزنند. چطور آقایان بلدند برای مذاکره بایک دولت غربی هشتاد بار طی چند ماه سفر کنند به اروپا و برگردند اما برای آب صدها هزار نفر از مردم مملکت پنج بار به افغانستان سفر کردند؟ پنج بار آنها را خواستند که با ایشان بحث کنند؟ نکردند و ما من بعد از دولت انقلابی جدی این را می خواهیم، تعارف هم نداریم نکنند هم به مردم می گوییم نکردند. باید مطالبه کرد. هامون یک بستر خشک شده است و تولید گرد و غبار می کند و این گرد و غبار روی زمین کشاوری مردم می آید و محصول آنها را خراب می کند، صید و صیادی که بماند. باغداری و دامداری را خراب می کند. سلامت مردم که از همه چیز مهمتر است را نابود می کند. این را چه زمانی باید علاج کنید؟ بنده در مقالات علمی جست و جو کردم و پیشنهادات خیلی خوبی هم وجود دارد.

عزیزی با اشاره به اینکه باید برای احیای هامون کمیته ملی تشکیل شود گفت:

بنده مطالبه ام از طرف مردم این است که باید دولت و دولتمردان ما کمیته ملی برای احیای هامون تشکیل دهند. نگاه به هامون ، نگاه به سیستان و نگاه به خشکسالی و نگاه به طوفان سیستان باید ملی باشد. در حد استاندار فرماندار و بخشدار و شهردار نمی شود. اینها زحمت می کشند بندگان خدا اما توانش را ندارند. اولین حرف ما این است که باید یک کمیته ملی تشکیل شود و این هم باید یک مطالبه شود. دانشجویان عزیز ما که پرچمدار روشنفکری و مطالبه گری هستند براین مبنا وارد میدان شوند و پیشنهاد دهند. مسئولین را دعوت کنند و این را از آنها بخواهند. نامه نگاری کنند و بیانیه بدهند و رسانه ها وارد میدان شوند. چرا برای هامون نباید کمیته ملی تشکیل شود؟

عزیزی در ادامه افزود:

آن کمیته چه کند؟ اول اینکه همه ظرفیت های دیپلماسی را باید به کار بگیرد و چرایی این همه تعلل و سستی و این همه تنبلی و این همه امروز و فردا کردن آقایان مسئولین را باید در بیاوردند. چرا سی یا چهل سال این اتفاقات نیافتاده است؟ ورود جدی و جهادی داشته باشند مخصوصا نمایندگان عزیز ما که صدای این مردم در مرکز هستند. اینجا آنجایی است که باید یقه خودشان را پاره کنند. اینجا آنجایی است که باید چنان فریاد بزنند که صدایشان برای رضای خدا بگیرد. نمی گوییم که بروند و با مسئولین دعوا کنند اما جدی باشند و جدی هم بخواهند و به مردم هم گزارش بدهند.چه نمایندگان ما، چه مسئولان استانی ما و چه مدیران ارشد ما با تمام توانشان باید این را بخواهند. تا چه زمان این مردم باید صبر کنند ببینند که حالا کی باران می آید که سال بعد گرد و خاک کم شود؟ منطقی نیست.سومدیریت مشکل اصلی ما در مورد گرد و غبار سیستانمشکل اصلی ما در مورد گرد و غباری که در سیستان است بنده واضح و بدون تعارف به شما می گویم که سومدیریت است ، اشکال در تنبلی و سومدیریت مدیران ما است و در این است که آن وظیفه ای که دارند را انجام نداند. هیچ جای این مملکت مثل زابل، زهک ، هیرمند وهامون و نیمروز نیست. هیچ جای ایران مثل منطقه سیستان نیست.

امام جمعه زابل سوءمدیریت‌های صورت گرفته را مشکل اصلی ادامه دار بودن گرد و غبارهای سیستان بیان کرد و گفت:

مشکل اصلی ما در مورد گرد و غباری که در سیستان است بنده واضح و بدون تعارف به شما می گویم که سومدیریت است، اشکال در تنبلی و سومدیریت مدیران ما است و در این است که آن وظیفه ای که دارند را انجام نداند. هیچ جای این مملکت مثل زابل، زهک ، هیرمند و هامون و نیمروز نیست. هیچ جای ایران مثل منطقه سیستان نیست. ما این همه گرد و غبار داریم. امسال که بنده اینجا بودم که رفقا می گویند خیلی خوب بوده است نمی دانم که سالهای دیگر چگونه بوده است. اما در تلویزیون که می دیدم گاهی گریه مان می گرفت. بالاخره باید اتفاقی بیافتد.

وی ادامه داد:

یک وقتی آمدم زابل، دانشگاه حدودا پانزده یا بیست سال پیش چند کارگاه علمی و سخنرانی برای دانشجویان داشتم و یک هفته مهمان شهر زابل بودم. در آن یک هفته یک روز نتوانستم از اتاق بیرون بیایم. باورتان می شود در آن یک هفته ای که اینجا بودم شاید خورشید را دو یا سه بار دیدم. وقتی که تهران رفتم خانواده گفتند که زابل چگونه است؟ گفتم که جایی است که همه اش خاک است، زمین خاک و آسمان خاک است. هر زمان که سخنرانی می رفتم و می آمدم عمامه ام را گاهی می تکاندم، باورشان نمی شد.راهکارهای بسیاری برای گردو غبار سیستان در مقالات علمی دانشگاهیان وجود دارد اما چرا هیچ اتفاقی نیافتاده است؟ این مردم چرا باید سال‌ها اینگونه گرفتار شوند؟ آن سوالی که طرح کردم باید پابرجا باشد. کارهایی باید انجام شود و مصادیقی هم دارد این سستی ها. در بستر هامون باید چاه ژرف حفر شود بستر هامون باید مرتبا مرطوب باشد و با این چاه ها امکان‌پذیر است. کار جهادی شبانه روزی این منطقه لازم دارد. بعضی از محققین در مقالاتی که مطالعه کردم معتقدند که باید مالچ سنگ ریزه باید در منطقه انجام داد تا جلو این گرد و خاک گرفته شود. دالان های هوایی که باد از آن می آید سطح آن باید از سنگ ریزه پر شود و درخت هایی باید در آن سطح ها ایجاد شود. پوشش گیاهی باید تقویت شود چه در بستر هامون و چه در اطراف هامون، برای منطقه سیستان و شهرها و محلات و حتی برای خانه ها کمربند سبز ایجاد شود. یک درخت در زابل می تواند تاثیر بگذارد. اینها حرف بنده نیست، پیشنهاداتی است که در مقالات دانشگاهیان است؛ لذا باید تا می توانیم فضای سبز را زیاد کنیم. در جهت عمود وزش باد لازم است نهرهایی ایجاد شود. اگر چیزی شبیه چاه نیمه ها در شمال یا شمال شرق سیستان بود خیلی از این معضل کمتر می شد.

عزیزی با بیان اینکه چرا با این حجم از برنامه، مقاله و راهکار تغییری ایجاد نمی شود گفت:

امروز روزی است که ما باید محکم مطالبه کنیم و قوی بخواهیم و حتما این را باید جدی بگیریم و هم مسئولین جدی بگیرند. هیچ چیز در سیستان مهمتر از سلامت مردم نیست،مهمتر از معیشت مردم نیست. اگر آقایان چه در شورای اسلامی شهر ، چه مجلس و چه جاهای مختلف دنبال اعتماد مردم هستید که به شما رای بدهند چه از این بهتر؟ و اگر دنبال خدمت برای خدا هستید چه از این بهتر؟ و اگر خدمت برای خودتان هستید چه از این بهتر؟ چرا انجام نمی شود و نشده است؟

عزیزی در انتها با اشاره به اینکه تریبون نمازجمعه را در اختیار مسئولینی که دراین‌خصوص فعالیت کرده اند جهت بیان ارائه کار قرار می‌دهد ادامه داد:

همین جا هم دعوت می کنم مسئولین امر چه  کشوری و چه استانی واقعا اگر کار مثبتی در جهت رفع آلودگی طوفان های خاک طی این سی سال اخیر انجام دادند تربون نمازجمعه در اختیار آنها است بیایند و به مردم بگویند. دستشان را هم می بوسیم و مخلصشان هم هستیم بیایند بگویند به مردم که ما این کار را کردیم و این مقدار از گرد و غبار کم شد. ما این تدبیر را داشتیم و این مشکل حل شد. به خدا این مردم قدردانتان هم خواهند بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.