امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 25 October , 2021
امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰ - 19 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 1535
  پرینتخانه » اخبار سیستان, بالا, خبر تحلیلی تاریخ انتشار : 08 اکتبر 2021 - 19:27 |

تاکید رهبر انقلاب بر اهمیت چاه ژرف سیستان/سیستان مدل رشد و توسعه مشخصی ندارد/دست مافیا باید از مرز سیستان کوتاه شود

تنگه احد: نماز عبادی سیاسی‌جمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین عزیزی اقامه شد.
تاکید رهبر انقلاب بر اهمیت چاه ژرف سیستان/سیستان مدل رشد و توسعه مشخصی ندارد/دست مافیا باید از مرز سیستان کوتاه شود

به گزارش تنگه احد امام جمعه زابل در خطبه های این هفته بصورت کاملا علمی و کارشناسی به موضوع مشخص نبودن محور توسعه در سیستان پرداخت و گفت:

ما در سیستان و بلوچستان عموما و خصوصا در سیستان تا آن جایی که کسب اطلاع کردم و سوال کردم از عزیزانمان در دانشگاه و برخی از مراکز هنوز به یک مدل برای توسعه نرسیدیم. دوستان همه مستحضر هستند که اگر قرار باشد یک منطقه ای توسعه، رشد و ارتقاء پیدا کند بایستی یک مدل برای این رشد داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی ادامه داد: ما در سیستان یا مدلی نداریم و یا اگر داریم گفته نشده یا جدی گرفته نشده است، نقشه راه و رشد مهندسی شده الان در دنیا و نزد عقلای عالم امر پذیرفته شده ای است و اگر سندی برای توسعه و رشد سیستان قرار است که نوشته شود این سند لاجرم باید مبتنی بر یک مدل رشد و توسعه باشد، از الزامات این مدل این است که باید با اقلیم، بوم و فرهنگ و بایسته های منطقه قابل تطبیق باشد، لذا شما نمی توانید یک مدل رشد و توسعه ای را از یک جای دنیا بردارید و در جای دیگر دنیا مطابقا اجرا کنید، شدنی نیست. می توانید الگو بگیرید می توانید نسخه بردارید و بومی سازی کنید ولی خود او را نمی توانید.

امام جمعه زابل در توضیح مدل رشد و توسعه سیستان افزود:

این سوالی است که ما داریم و توقع مان این است که عزیزان ما روی این مبنا و معنا کار کنند، ما در سیستان دانشگاهی داریم به لطف خدای متعال از حیث علمی یکی از دانشگاه های سرآمد هست، دانشمندانی مسلط و دانشگاهی ماموریت مدار، دانشگاهی که محور ماموریت کارش کشاورزی، آب، خاک و سرزمین است؛ حق این است که این مدل رشد و توسعه تا به حال سالها پیش طراحی می شد اگر طراحی شده است چقدر خوب است که اعلام کنند چه مسئولین و چه دانشگاهیان که ما این مدل را داریم. در همین نمازجمعه تشریف بیاورند و اعلام کنند چه اشکالی دارد؟ اما اگر طراحی نشده است کمر همت ببندند و طراحی کنند که سیستان جایگاه طرح های نیمه تمام نشود. یک روز گرفتار نیم لوله شویم، یک روز گرفتار چهل و شش هزار هکتاری بشویم.

وی ادامه داد: نظام حقیقتا در سیستان و بلوچستان زحمت کشیده است و هزینه کرده است. اینکه این هزینه های هنگفت گاهی به چشم نمی آید یک دلیلش این است ما در رشد و توسعه، رشد و توسعه مهندسی نداریم؛ طراحی نداریم و مدل سازی نکردیم. وقتی مدلسازی نکردیم منابع هدر رفته است باز هم هدر خواهد رفت، میلیارد ها میلیارد هم بیاید باز هم نتیجه نخواهد داد. چون مدل نداریم و این توسعه مهندسی نشده است؛ اقلیم و بوم به ما چه می گوید؟ می گوید مثلا مدل رشد و توسعه می تواند بر مدار آب باشد، یک وقت ابتنا توسعه بر آب است و می گویید محوریت بایستی با آب و کشاورزی باشد، ما در سیستان هم توسعه با محوریت آب می توانیم داشته باشیم وهم توسعه با محوریت مرز می توانیم داشته باشیم و هم توسعه با محوریت ثروت های خدادادی می توانیم داشته باشیم.

خطیب نماز جمعه زابل در ادامه درخصوص ابعاد مختلف مدل توسعه چنین گفت:

فرض کنید که این توسعه بر مدار آب باشد، برای تامین آب دشت سیستان مثلا در افغانستان باران نیامد کما اینکه سال گذشته هم افغانستان هم کم آب شد، همین الان اگر دریچه های بند کمال خان را باز کنند و سد کجکی هم باز کنند باز هم آب به اینجا احتمالا شاید نرسد، گرچه بعضی اخبار منتشر می شود که شد و یا نشد. لذا این مدل توسعه باید چگونه باشد؟ اگر بنا است که بر اساس آب این اتفاق بیافتد و ابتنا بر آب باشد بسم الله ما نیازمند طراحی و مهندسی رشد و توسعه بر اساس آب هستیم.

امام جمعه زابل در ادامه به موضوع چاه ژرف پرداخت و بیان کرد:

در مورد چاه ژرف یک زمانی دولتی های تدبیر و امید با همه توان و قوت و قدرت با این طرح مقابله کردند، بعد معلوم شد که این چاه ژرف خوب است. چون بنده کارشناس نیستم به مسائل کارشناسی ورود نمی کنم ولی از نزدیک دیدم، برای نیاز سیستان لااقل به یکصد چاه ژرف شاید نیاز داریم. چه در دست داریم؟ یک دکل. دکلی که اتفاقا پیر هم هست اما خدا خیرشان بدهد که مجاهدانه در حال کار هستند و ان شاءالله به زودی چاهی که در ادیمی حفر می شود به فضل خدا به آب برسد و جاری شد آنجا خواهیم رفت و نماز شکر خواهیم خواند.

عزیزی افزود: اگر درهای آسمان بسته شده است اگر قرار است که منتظر بمانیم که آب سراغ ما بیاید نمی آید. قرآن می فرماید: انسان هایی که سراغ غیرخدا می روند دست هایشان را به سمت آب باز کرده است تا این آب به دهانش برود، نمی آید. بنشینیم تا چه زمانی که ببنیم آقایان کی در افغانستان به وظیفه شان عمل می کنند گرچه باید پیگیری کرد و محکم هم باید پیگیری کرد.

امام جمعه زابل درخصوص حق آبه سیستان از افغانستان خواستار عزمی جدی شد و گفت:

ما حق آبه داریم و حق آبه مان را هم باید بگیریم. آنها هم باید این حق آبه را بدهند. مسئولین ما حق ندارند در این زمینه کوتاهی کنند، البته اخبار خوبی هم الحمدلله به ما می رسد تشکرم می کنیم اما باید جدی، محکم، قوی و به هنگام مطالبه کنند و ان شاءالله این کار را هم خواهند کرد.

وی افزود: نسخه کجاست و باید چه کرد؟ در آیه ششم سوره مبارکه انسان می فرماید:”عَیْنًا یَشْرَبُ بِهَا عِبَادُ اللَّهِ یُفَجِّرُونَهَا تَفْجِیرًا ” چشمه ای است که عباد خدا در هر کجایی که اراده کنند او زمین را شکاف خواهد زد و بالا خواهد آمد. اگر در آسمان بسته است سینه زمین برای شما شکاف خورده است. اگر ابر باران نمی آورد سینه زمین برای شما میلیارها مترمکعب آب در زیر این زمین جاری کرده است.

اگر مهمتر از اکتشاف نفت نباشد کمتر هم نیست

حجت الاسلام والسلمین عزیزی ضمن اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر اهمیت چاه های ژرف گفت:

حسب شنیده های موثق وقتی که موضوع چاه آب ژرف خدمت حضرت آقا عرض می شود، حضرت آقا روحی فداه می فرماید: اگر مهمتر از اکتشاف نفت نباشد کمتر هم نیست، با این تاکید حضرت آقا و این همه پیگیری ما امروز یک دکل داریم، این دکل هم دو ماه یا سه ماه طول می کشد که یک چاه را حفر کند. چقدر باید منتظر بمانیم؟ الحمدلله آقای استاندار موضع خوبی در این زمینه گرفتند. نماینده محترم ولی فقیه در جمعه گذشته در نمازجمعه این مسئله را محکم ورود کرد.

وی افزود: اگر قرار است که توسعه بر اساس آب باشد بسم الله. آب هست اثبات هم شده و وجود هم دارد هزینه اش هم به مراتب پایین تر از انتقال آب از دریای عمان است گرچه او هم لازم است. ما برای صنایع مان به آن آب هم نیازمندیم. ما باید برای تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت منابع متعدد داشته باشیم.

امام جمعه زابل بااشاره به اینکه اگر محور توسعه آب و کشاورزی است باید آبی پایدار داشته باشیم، افزود:

اگر قرار است توسعه در این نقطه از ایران بر اساس کشاورزی باشد محور باید آب باشد و آب هم باید قابل دسترسی باشد. همتی شده، کارهایی شده و زحماتی هم کشیده شده است. دوندگی‌هایی نمایندگان ما در مجلس و برخی از مسئولین انجام دادند، انصافا زحمت کشیدند. این باید ادامه پیدا کند. به جای یک دکل باید وزارت نفت ورود کند. باید دستگاه های جدید بیاید. قرارگاه خاتم بیاید. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بیاید. بنیاد مستضعفان بیاید. اینها باید پای کار بیایند و الا نمی شود کار را جلو برد.

عزیزی در ادامه توضیح داد: کشاورزان ما چند ماه دیگر آب می خواهند؛ از چاه نیمه چهار آب به چاه نیمه سه می رود و به هر حال امسال را راه می اندازند دست شان هم درد نکند. آمدیم و باران هم کم آمد ما که از فردا خبر نداریم لذا این نکته بسیار مهم است که اولا خواهش دارم از عزیزان در دانشگاه و گروه های علمی روی موضوع تامین آب از منابع مختلف کار علمی و پژوهشی، مقالات علمی کنید. کار هم شده است این ها گسترش پیدا کند. اگر مقاله علمی خوب و با کیفیت نوشته شده است اینها بیاید مباحثه شود و به اجرا نزدیک شود. واقعا وقت نداریم؛ حسب آنچه که بنده طی بازدیدی که با جناب آقای دکتر دهمرده داشتیم از مسئول محترم دکل شنیدم خدا به ما دو هزار میلیارد مترمکعب آب داده است و زیرپای ما دارد می رود و طبق براورد های علمی این مقدار آب در منطقه جاری است.

امام جمعه معزز زابل در بخش دیگری از خطبه کاملا علمی و کارشناسی شده‌ خود به موضوع مرز نیز پرداخت و گفت:

اگر قرار است موضوع توسعه بر اساس مرز باشد منافع مرز باید به مردم منطقه برسد. اگر قرار است که منطقه آزاد به وجود بیاید و مرز هم باز بشود و بعد هم مافیایی بیاید و بعد هم پسر خاله ها و پسرعموها و دخترعمه ها پسر باجناق و دختر جاری بلند شوند و بیایند و هر کدام هم یک قصه ای داشته باشند که چیزی جز فقر گیر مردم نمی آید.

امام جمعه زابل ضمن تشکر درخصوص بازگشایی مرز و اجرای طرح پیله وری ادامه داد:

الحمدلله در موضوع مرز اخبار خوبی به ما می رسد. پیله وری در مرز راه اندازی می شود، مرزها یواش یواش باز می شود، معلوم شد که باز شدنی بود. از همه کسانی که پیگیری کردند چه در مرکز استان، چه در منطقه سیستان تشکر می کنیم و مخصوصا الان در این برهه از زمان که دست های خبیث صهیونیستی از آستین امثال ترکیه و آذربایجان بیرون می آید و قصد محاصره و اخراج ایران را از کریدورهای بسیار بسیار حیاتی انتقال انرژی و سرمایه جهان دارند.

عزیزی در انتها با تاکید بر اهمیت مرز سیستان گفت:
حال که برای مرزهای ما در شمال غرب مسئله درست می کنند امروز مرز سیستان اتفاقا اهمیتش را خوب پیدا می کند. ما می توانیم بیش از چهل درصد کل اقتصاد افغانستان را از همین منطقه سیستان تامین کنیم و زندگی مردم رونق پیدا کند لذا در زمینه مرز هم ما خواهش داریم حرکت رو به جلو لاکپشتی نباشد. ان شاءالله محکم تر باشد، قوی باشد سرعت داشته باشد، منافع به مردم برسد و مردم بتوانند از منافع مرز درست استفاده کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.