امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 1790
  پرینتخانه » اخبار بلوچستان, اخبار سیستان, اخبار عمومی تاریخ انتشار : 20 نوامبر 2021 - 8:52 |

نظر‌ مثبت رئیس جمهور درخصوص چاه ژرف و تاکید به ممنوعیت ترال/ تکمیل سد بخش آباد تیر خلاص برپیکر نیمه جان سیستان

تنگه احد: صبح امروز نشست فعالین و اساتید محیط زیست کشور با رئیس جمهور برگزار شد که در این نشست به موضوعات مختلفی از جمله چاه های ژرف، دیپلماسی آب، صیدترال و سایر مسائل محیط زیستی مناطق مختلف کشور پرداخته شد.
نظر‌ مثبت رئیس جمهور درخصوص چاه ژرف و تاکید به ممنوعیت ترال/ تکمیل سد بخش آباد تیر خلاص برپیکر نیمه جان سیستان

به گزارش تنگه احد در این نشست دکتر آریامنش از اساتید دانشگاهی بیرجند چاه ژرف را یک ضرورت نامید که باید هرچه زودتر عملی شود و نباید از این فرصتی که کشورهای گوناگون از آن بهره می‌برند تنها به دلایل غیرمستند راحت بگذریم، دکتر عبدولی نیز به شروع به کار مجدد صید ترال در سواحل جنوبی کشور اشاره کرد و خواستار پیگیری و مقابله جدی رئیس جمهور با آن شد.

دکتر میان آبادی نیز از اساتید دانشگاه تربیت مدرس تهران و از افراد صاحب نظر درحوزه دیپلماسی آب بود که دراینخصوص به بیان موارد مختلفی پرداخت و تاکید کرد هرگونه سهل انگاری و تاخیر در پیگیری حق آبه کشورمان و مسائل مختلف در زمینه آب های بین المللی با توجه به سدسازی های کشورهای همسایه از جمله ترکیه و افغانستان و مشورت کشور هلند به این کشورها، شرایط را برای آینده آبی کشور سخت و سخت تر می‌کند.

میان آبادی افزود: متاسفانه دیپلماسی ما واکنش گراست تا کنش گرا، سالها قبل هشدار چنین روزهایی را داده بودیم که توجهی نشد و حال هم اخطار می‌دهیم که تکمیل سد بخش آباد افغانستان یعنی خداحافظی با ورود سیلاب به سیستان و باید بصورت جدی تیم دیپلماسی ما، وزیر نیرو و سازمان محیط زیست پیگیر این قضیه باشند، متاسفانه وضع فعلی ما متاثر از سیاست های دهه ۷۰و ۸۰ است و دیگر زمانی برای تعلل باقی نمانده است.

رئیس جمهور در پاسخ به مطلب بیان شده درخصوص صیدترال ابتدا چنین گفت:این روش صید برای آبزیان و دریا بسیار ضرر دارد، زمانی که در قوه قضاییه حضور داشتم به جد با صید ترال مقابله کردم و حال هم اعلام می‌کنم هیچ دستگاه اجرایی حق دادن مجوز صید ترال را ندارد.

آقای رئیسی در ادامه به موضوع آب های ژرف پرداخت و بیان کرد:الحمدلله سومین چاه ژرف هم در سیستان حفاری شد، این چاه ها موافقین و مخالفینی دارد و بنده نیز نظرات را رصد می‌کنم، اما عموما صاحب نظران معتقدند که می شود از چاه های ژرف بهره برد، مدیریت آب تنها نباید به زدن آب شیرین کن خلاصه شود، بلکه باید از راه های مختلف به مانند چاه های ژرف، ابخیزداری و… متناسب با هر منطقه آب را تامین و مدیریت کرد.

رئیسی در انتها به موضوع دیپلماسی آب تاکید بسیاری کرد و آن را برنامه های دولت جهت گرفتن حق آبه محیط زیستی کشورمان دانست.

لازم به ذکر است که در این نشست امین کمالی دبیر مجمع‌ مطالبه گران محیط زیست کشور (سردبیر‌تنگه احد) هم از استان سیستان و بلوچستان حضور داشت که مطالبی را بصورت شفاهی و کتبی منتقل کرد و رئیس جمهور قول مساعد پیگیری را دادند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.