امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 28 November , 2021
امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰ - 23 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 567
  پرینتخانه » ویژه تاریخ انتشار : 29 ژانویه 2021 - 17:45 |

مسئولین طرح آبرسانی به دشت سیستان گرفتار قصه افتتاح های بی ثمر نشوند/ مسئولین قضایی و رسانه ها پیگیر سواستفاده از تسهیلات محرومیت زدایی باشند

امام جمعه شهر زابل: ما خبرداریم و خبردار شدیم، شایع است و بین مردم زیاد است که برخی آدم ها فلان مبلغ وام گرفتند و وام را مثلا بردند مشهد یک کارگاه زدند یا یک ویلا ساختند. اگر کسی تسهیلاتی یا وامی گرفته که در سیستان خدمتی انجام بدهد. آن خدمت را انجام نداده است و آن وام را برداشته برده و در جای دیگر در موضوع دیگری هزینه کرده است به عنوان یک طلبه عرض می کنم که فعل او قطعا فعل حرام است،
مسئولین طرح آبرسانی به دشت سیستان گرفتار قصه افتتاح های بی ثمر نشوند/ مسئولین قضایی و رسانه ها پیگیر سواستفاده از تسهیلات محرومیت زدایی باشند

تنگه احد: نماز عبادی سیاسی جمعه شهرزابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین عزیزی اقامه‌گردید.

به گزارش تنگه احد امام جمعه شهرزابل درخطبه های این هفته، خطاب به مجریان طرح ۴۶هزار هکتاری آبرسانی به دشت سیستان، با تاکید بر اینکه مراقب باشند گرفتار قصه افتتاح های بی ثمر این طرح نشوند، بیان کرد:

وظیفه می دانم حسب تجربه ای که در این مدت کسب کردم از برادران عزیزمان در جهادکشاوری تشکر کنم بابت پیگیری شبانه روزی که نسبت به طرح ۴۶ هزار هکتاری دارند. درست است که مجریانی که این کار را انجام دادند کارشان بی اشکال نبوده است شاید هم اشکالاتش انصافا زیاد بوده است اما چند ماهی که این عزیزان مسئولیت را برعهده گرفتند با جان و دل شبانه روز در جهت رفع نواقص کار می کنند. ما از ایشان ممنون هستیم و یک نکته هم اینکه مراقب باشند گرفتار این قصه افتتاح های بی ثمر نشوند. طرح ۴۶ هزار هکتاری به پایان نرسیده است. یک وقت از مرکز و جاهای دیگر فشاری می آید که باید افتتاح شود. ان شاء الله عزیزان مقاومت کنند تا زمانی که این طرح به اتمام نرسیده است و مشکلات و نواقص حل نشده است به هیچ وجه نباید اتمام این طرح اعلام شود. من اطلاع دارم دوستان ما در جهادکشاورزی شبانه روز کار می کنند. خوف داریم که مرکز نشین ها زحمات عزیزان را با این مدل کارهای عجولانه خدایی نکرده هدر دهند و زحماتشان را خراب کنند. ما از ایشان ممنون هستیم که مقاومت هایی انجام دادند و فشارهایی بوده که افتتاح کنیم و از این حرف ها . امیدواریم که با همت بالایی که دارند کار را جلو ببرند، مردم هم از شما حمایت می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی در ادامه طرح ۴۶هزار هکتاری را نیازمند یک پایش اساسی دانست و افزود:

در همین رابطه من خواهش می کنم که عزیزان ما در حوزه طرح ۴۶ هزار هکتاری دست به یک پایش بزنند. اول اینکه آن مرحله اولی که آب به زمین ها تخصیص داده شد، چه ثمراتی داشت؟ دوم اینکه آن حد واقعی که آبیاری شده است، چقدر بوده؟ سوم اینکه نواقصی که طرح داشته تا چه حد مرتفع شده است؟ به نظر می آید که نیازمند به یک پایش قوی هستیم. تا پایشی اتفاق نیافتد ما نمی توانیم ارزیابی کنیم. فاز اول طرح باید تمام شود. ممکن است بعضی از روستاها باشند که هنوز مشکلاتی داشته باشند. البته خود اهالی روستا باید وسط میدان بیایند و درخواست و پیگیری داشته باشند. لکن فاز اول به نهایت برسد تا خیالمان راحت شود. گرچه عزیزانمان با همتی که دارند فاز دوم را در بعضی نقاط آغاز کرده اند ما هم تشکر می کنیم اما طرح ۴۶ هزار هکتاری می تواند آبرویی باشد برای نظام و این ظرفیت را ما از دست ندهیم.

فرمانداران سیستان پیگیر بازارچه های محلی مرزی شوند

امام جمعه زابل در ادامه اشاره ای به پتانسیل مرز سیستان کرده و از فرمانداران سیستان خواستار پیگیری اجرای بازارچه های محلی در مرز شد:

راه اندازی بازارهای محلی در مزراخیرا یکی از فرمانداران سیستان اقدامات خوبی در ایجاد بازار محلی انجام داده است. من از این تریبون خواهش می کنم همه فرمانداران شهرهای مختلف سیستان بزرگواری کنند و پیگیری کنند. امکان ایجاد بازار محلی در مزرها وجود دارد، بازارهایی که توسط مردم ایجاد می شود و نیاز به تشریفات خاصی که بازارچه های مرزی دارند این بازارها ندارند. دولت افغانستان هم تا آن‌جایی که ما کسب اطلاع کردیم از این نوع بازارها استقبال می کند و یکی از این بازارها ان شاءالله به زودی ظاهرا قرار هست که کارش به نهایت برسد. امیدواریم که این بازارها ایجاد شود. محلی است مردم غرفه دارند مردم افغانستان مردم ما. داد و ستد محلی انجام می شود و بحث گمرک و عوارض ورود و خروج هم ندارد و تمام سود و عایدی آن به مردم می رسد، ان شاءالله امیدواریم که عزیزان ما این را پیگیری کنند و به زودی ما شاهد بازارهای محلی در سیستان باشیم.

درخواست امام جمعه زابل از مسئولین قضایی و رسانه ها جهت پیگیری تسهیلاتی که به اسم محرومیت در جاهای دیگر هزینه می شود

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی در بخش دیگری از خطبه های خود خطاب به مسئولین قضایی و رسانه ها خواستار‌ پیگیری تسهیلات و وام هایی که به اسم محرومیت به این منطقه داده می شود و در جاهای دیگر خرج می شود افزود:

استدعایی از دستگاه های امنیتی و قضایی دارم و خواهش می کنم که این موضوع را جدی به عنوان یک پرونده جاری در دستور کار قرار دهند. مردم سیستان مردمی هستند که با سختی ها کنار آمدند و نظام جمهوری اسلامی هم خدماتی انجام داده است. تسهیلات زیادی در سیستان پرداخت شده است. وام های کلانی پرداخت شده و وام های کلانی گرفته شده است. ما خبرداریم و خبردار شدیم، شایع است و بین مردم زیاد است که برخی آدم ها فلان مبلغ وام گرفتند و وام را مثلا بردند مشهد یک کارگاه زدند یا یک ویلا ساختند. اگر کسی تسهیلاتی یا وامی گرفته که در سیستان خدمتی انجام بدهد. آن خدمت را انجام نداده است و آن وام را برداشته برده و در جای دیگر در موضوع دیگری هزینه کرده است، به عنوان یک طلبه عرض می کنم که فعل او قطعا فعل حرام است، مال او سخت است، آتش است و فردای قیامت باید نسبت به ریال به ریال این پول جواب دهد. چون حق این مردم بوده است. این قطعا دزدی است، شکی در این معنا ندارم.وی در ادامه افزود:از نهادهای امنیتی و قضایی انتظار می رود که ضمن تشکری که ما از ایشان می کنیم در این مسئله ورود کنند، مردم هم پشتیبان شما هستند. بگردند و پیدا کنند کسانی را که به اسم محرومیت در سیستان وام های میلیاردی گرفتند و این وام سر از فلان استان و فلان شهر در آورده است. فلان جا شده ویلا و فلان جا شده باغ و…

خطیب نمازجمعه زابل از رسانه ها نیز خواستار ورود به این موضوع شد و بیان کرد:

این مطالبه را از رسانه ها هم البته داریم. رسانه هایی که چشم و زبان مردم هستند و عزیز هستند. هرکجا نارسائی باشد رسانه ها با آن تیزبینی خودشان پیدا می کنند و می بینند و با زبان خودشان بیان می کنند تا به گوش همگان برسد و درد درمان پیدا کند و التیام یابد. رسانه ها هم این موضوع را دنبال کنند البته خواهشی هم که داریم این است که ما به دنبال بردن آبروی کسی نیستیم و نباید باشیم و نباید این مسئله هم خدایی نکرده یک وقتی موجبات تسویه حساب های فردی و گروهی و جناحی شود. کسی مالی داشته مالش هم حلال بوده و مال خودش هم بوده و رفته در مشهد خانه ای خریده، نوش جانش. خدا صدبرابر به او مرحمت کند او خارج از بحث است. با استناد بادلیل با دقت هم رسانه ها ان شاءالله پیگیر باشند و خوراک لازم را رسانه ها برای نهادهای امنیتی و قضایی فراهم کنند؛ رسانه ها استنادات لازم را پیداکنند و در اختیار این عزیزان قرار دهند تا ما در سیستان شاهد این نباشیم که یک کسی بیاید و فلان مبلغ وام بگید و بعد هم اینجا یک سازه کوچکی بزند که مسئولین هم ببینند و بعد تسهیلات بیشتری هم بگیرد و یک دفعه غیبش بزند. ان شاءالله که من بعد ما شاهد چنین قضایایی نباشیم و امیدواریم که مسئولین امنیتی و قضایی و رسانه ها کنار هم هم پای هم و با حفظ حرمت افراد این مسئله را محکم پیگیری کنند تا ان شاءالله به بیت المال مسلمین و به اموال عمومی خدایی نکرده دست اندازی صورت نگیرد.

| منبع خبر : تنگه احد
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.