امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 20 September , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰ - 13 صفر 1443
شناسه خبر : 837
  پرینتخانه » اخبار سیستان, یادداشت تاریخ انتشار : 14 آوریل 2021 - 11:46 |

حمایت ده میلیون یورویی سازمان ملل از تالاب هامون

تنگه احد: دکتر رضا زابلی، استادیار دانشگاه زابل در رشته دامپروری طی یادداشتی به موضوع کمک ۱۰میلیون یورویی سازمان ملل به تالاب هامون پرداخت و دلیل این کمک را شروع پروژه‌ای مشترک بین سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه عمران ملل متحد و اتحادیه اروپا با هدف ارتقا مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی و اجتماعی سیستان نامید.
حمایت ده میلیون یورویی سازمان ملل از تالاب هامون

به گزارش تنگه احد متن این یادداشت به شرح زیر است:

تالاب هامون با مساحت ۵۷۰۰ هکتار، روزگاری ظرفیت صید سالیانه تا ۱۰ هزار تن ماهی را داشته است. همچنین ۲ میلیون راس گوسفند و بز و ۲۰۰ هزار راس گاو سیستانی در کرانه های آن پرورش می یافته است. برکتی که می توان گفت نیمه شرقی ایران از آن بهره می برده اند. با خشکیدن این پهنه آبی مشکلات زیست محیطی ناگواری در این حوزه آبریز ایجاد که از مهاجرت ساکنین تا طوفان های گرد و غبار را باعث شده است.با توجه به اهمیت تالاب های بین المللی هامون و وابستگی معیشت مردم منطقه به این تالاب ها، حفاظت و مدیریت جامع این تالاب ها، منابع طبیعی و توسعه اقتصادی – اجتماعی سیستان در قالب پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه توسعه ملل متحد و با حمایت مالی اتحادیه اروپا تحت عنوان “ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی” برای دوره ای ۵ ساله آغاز شده است. این پروژه با هدف حفاظت و احیا تالاب هامون بر پایه تقویت اقتصاد و توانمند سازی جوامع محلی، ارتقا معیشت، معیشت جایگزین اقلیم محور و کاهش اثرات گرد و غبار با رویکرد منطقه محور می باشد.در دودهه گذشته هم حمایت هایی توسط برنامه توسعه ملل متحد به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که از آن جمله می توان به طرح توسعه آبزی پروری سیستان و بلوچستان و همچنین پروژه منارید (مدیریت منابع طبیعی) را اشاره کرد.این پروژه در تیر ماه ۹۹ اولین جلسه معرفی در استان آغاز گردید و با گذشت ۷ ماه فاز مطالعاتی آن در فروردین ۱۴۰۰، اولین کارگاه های آموزشی به مدت ۴ روز در دانشگاه زابل برای انجمن ها و علاقمندان مشارکت در اجرای پروژه برگزار گردید که با آموزش های حرفه ای در خصوص نحوه پروپزال نویسی، چگونگی مشارکت در اجرای پروژه، شناخت پروژه و اشنایی با دست اندرکاران آن ادامه یافت. تیم اجرایی پروژه گروهی جوان، متخصص، دلسوز و با سواد و دانش آموخته با تخصص های مرتبط میباشند. نوید آن را میدهد که بتوانند امید را در منطقه به ارمغان بیاورند و با توانمند کردن جوامع محلی به ماندگاری افراد، جلوگیری از مهاجرت، احیا تالاب، معیشت های جایگزین کمک نمایند.

این استاد دانشگاه زابل در ادامه به بیان پیشنهادات راهبردی دراین خصوص پرداخت که به شرح زیر می باشد:

۱-لزوم همکاری همه جانبه ارگان ها و دست اندرکاران دولتی، فعالان اجتماعی، دلسوزان، روشنفکران، دانشگاهیان، بزرگان و حوزه اداری سیستان برای تبدیل این پروژه، به تجربه ای موفق در سیستان

۲-به کارگیری توانمندی های NGOها ، تعاونی ها،نخبگان جوامع محلی و متخصصان استان در جهت اهداف پروژه توسط دست اندرکاران پروژه

۳- استفاده از از ظرفیت های رسانه ای منطقه جهت ترویج شفاف ایده “بهبود مدیریت منابع طبیعی همزمان با بهبود معیشت جوامع محلی ”

۴- تلاش برای جلب حمایت های ملی و بین المللی در آینده با توجه به ارائه تجارب موفق اینگونه پروژه ها

۵- همکاری موثر و مداوم رسانه ها در منطقه به عنوان رکن چهارم دموکراسی که به موفقیت پروژه مدد میرساند و مدیران نیز از این ظرفیت بهره خواهد برد.

۶- بهره گیری از ظرفیت متخصصین استان جهت اجرای کیفی و اثرگذار پروژه (وجود افزون از ۲هزار پی اچ دی در استان)

۷- بهره گیری از نقاط فرصت، تهدید، ضعف و قوت این پروژه و پروژه های مشابه دیگر

| منبع خبر : تنگه احد
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.